Zkuste kroužek pro batolata!

15.10.2009 | Děti a rodina

Hledáte tipy, jak zabavit holčičku nebo chlapečka v batolecím věku? Vyberte svému dítěti kroužek!

Vydovádí se, něco nového se zde naučí a hlavně bude mít kontakt se stejně starými dětmi! Myslíte, že je na podobné aktivity ještě brzy? Zkuste jednu návštěvu a uvidíte!

Jen ať se „otrká“! 
Děti mají rády děti. Je sice pravda, že přibližně do tří let si děti hrají spíše vedle sebe, nežli spolu. Vzájemně si berou hračky, dochází i k drobnějším kolizím, a tak často můžete nabýt dojmu, že je lepší, když si hrají naprosto odděleně. Jenže opak je pravdou. Kontakt s vrstevníky je pro Vašeho potomka důležitý již v tomto věku, zejména pokud ještě nemá sourozence. Malí tvorečkové se totiž při těchto setkáních vzájemně „otrkávají“, což je připravuje na budoucí návštěvu mateřské školy a dalších zařízení.

Pro rodiče je zase zajímavé pozorovat, jak si jejich dítě v kolektivu vede. Některé děti se své maminky stále drží, jiné si v novém prostředí samostatně hrají, prozkoumávají nové hračky, a jen občas se přesvědčí, zda je maminka nablízku. Dítě, které je zvyklé, že mu doma nikdo „neškodí“ se najednou dostává do situace, kdy mu nějaký tvor bere hračku, se kterou si právě hraje. Zpočátku na to reaguje s překvapením, později se naučí (je žádoucí, aby se to naučilo), že si hračku vzít nenechá. A to je dobrý začátek školy pro život, nemyslíte? 

Kde hledat kroužky pro nejmenší? 
Většina kroužků je určena až starším dětem, obvykle od tří či šesti let věku. Když však trochu zapátráte na internetu a ve Vašem okolí, zjistíte, že existuje také celá řada kroužků také pro batolata, a dokonce i pro miminka. Při hledání je dobré, zaměřit se na nabídky mateřských center. Stejně tak se vyplatí, prozkoumat webové stránky Vaší obce, nebo městské části. Někdy Vám poradí i zkušený pediatr, k němuž s dítětem chodíte na pravidelné preventivní kontroly.

Děvčátka bývají o něco vyspělejší než chlapečkové. Většina maminek si pochvaluje, jak se jejich holčičím batolatům líbí, když je nechají, aby se zapojila do aktivit určené právě dětem od 2 let nebo již od 18 měsíců. (Žádnému dítěti zpravidla neublíží, když začnete s návštěvou o pár týdnů či měsíců dříve, než dosáhnou přesně věku, pro který je kroužek určen. Pochopitelně záleží na náročnosti a náplni daného kroužku.)

V případě volnočasových aktivit pro děti do 3 let platí obdobná pravidla jako v dětských koutcích. Předpokládá se totiž, zde rodič s dítětem po celou dobu trvání zůstane.

A jak dlouho trvají jednotlivé lekce? Většinou od 45 do 90 minut. Hodinová sazba nebývá příliš vysoká. Ceny se pohybují od 50 do 120 korun za lekci. 

Zajímavá náplň 
Velké oblibě mezi maminkami i dětmi se těší výtvarné kroužky (výtvarné dílničky). Děti si zde za pomoci lektorky (a maminek) vyrábějí drobná umělecká dílka, například papírová sluníčka, nebo brýle. Celá (obvykle hodinová) lekce bývá rozdělena do několika bloků. Na začátku se děti přivítají, posadí se ke stolečku, dostanou zástěrky, vodové barvy se štětci, nebo třeba voskové pastely, předem připravené papírové šablony, které si omalují. Protože v tomto věku dítě neudrží dlouho pozornost, po první fázi tvoření (například po namalování šablony) přichází čas na volnou hru. Místnosti jsou za tímto účelem vybavené množstvím hraček, od kočárků, kuchyněk, autíček, až po skluzavky. Po hře své dílko děti dokončí. (Třeba nalepí sluníčkům paprsky.) Následuje rozloučení.

Zajímavou náplň mají také hudebně či pohybově zaměřené kroužky. Děti se zde učí základy rytmu a koordinace pohybů. Jinde zase hrají lektorky dětem divadlo a učí je různá říkadla. Zaujalo Vás naše povídání o kroužcích? Zapátrejte tedy v okolí a zajděte se na některý z nich podívat. Za zkoušku to rozhodně stojí! Navíc při první návštěvě obvykle nic neplatíte.

Foto: Samphoto

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.