Věznění transsexuálové mají ve Velké Británii nárok na vycpané podprsenky

08.03.2011 | Volný čas

Vězeňští dozorci dostali příkaz, že musí transsexuálním vězňům umožnit přístup k make-upu a dámskému spodnímu prádlu.

Podrobné nové směrnice vydal Kenneth Clarke z britského ministerstva spravedlnosti.

Ty se zabývají i právy odsouzených, kteří se chystají na změnu pohlaví nebo jí právě procházejí. Mají prý právo na "oblečení vhodné pro své pohlaví" a objednávat si ho mohou z katalogu.

Dozorci, kteří již teď vězně oslovují "pane", by měli transsexuály oslovovat buď "slečno", nebo "paní", podle toho, co se hodí více.
Nové pokyny obsahují i pokyny týkající se dalších možných problematických oblastí, například společného sprchování trestanců. Ministerstvo zřídilo speciální "tým věnovaný problémům pohlaví", na který se správci káznic v případě pochyb budou moci obracet.

Ve dvacetistránkové publikaci ministerstva se podle údajů listu Telegraph také píše:
"Zařízení musí umožnit vězňům, kteří se považují za transsexuály a chtějí začít proces změny pohlaví, aby žili způsobem příslušným jejich zvolenému pohlaví. Je nutné umožnit vězňům, aby se oblékali do šatů vhodných pro jejich zvolené pohlaví a vybrali si jméno i způsob oslovení, které se k jejich novému pohlaví hodí."

To také znamená, že vězni mají mít přístup k lékařským pomůckám, které jim pomáhají sžít se s novou identitou. Tím se myslí například vycpané podprsenky a make-up, který zakryje vousy.

Na rozdíl od ostatních provinilců odpykávajících si trest transsexuálové také nebudou muset nosit předepsaný mundúr: přátelé a rodina jim mohou přinést civilní ženské šaty.
Zdroj: Korzo

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.