Tomatové třešničky


Nemohli jste si jich nevšimnout. Jsou malá, červená a plná vitamínů. Na rozdíl od jejich vzrostlejších příbuzných je mají rády děti také v jiné formě, než je kečup. Už víte, o čem je řeč? Ano, o cherry rajčátkách.

Pláňata? 
Před několika lety se objevily na trhu plody, které jsme doposud neznali. Tak jako jsme se postupně seznámili s kiwi, nashi, pomelem, s různými kořeny ředkví a dalšími druhy ovoce a zeleniny, staly se přáteli našeho zdraví také drobná cherry rajčátka. Bylo by však mylné, se domnívat, že tyto drobné červené plody patří mezi mladé zeleninové druhy. Naopak. Z drobných pra-rajčátek byla vyšlechtěna rajčata standardní velikosti, jak je známe dnes. A odkud vlastně rajská jablíčka pocházejí? No přeci z Ameriky. Stejně jako třeba brambory. Mimochodem, víte, že rajče je botanicky vlastně ovoce? Koncem 19. století však Nejvyšší soud Spojených Států v jednom soudním sporu rozhodl, že rajče je zelenina. Proč bylo soudní rozhodnutí tolik důležité? Proč vůbec někdo vedl spory o takové banalitě? Protože na zeleninu se v té době vztahovala dovozní cla, kdežto na ovoce nikoli.

 

Proč jsou zdravá? 
Není žádným tajemstvím, že malá i velká rajská jablíčka obsahují velkou část abecedy vitamínů. Kromě velkého množství vitamínu C, dále pak vitamínů A, B, E a K plody obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí také jejich antioxidační schopnosti. Ne nadarmo se říká, že konzumace rajčat je dobrou prevencí proti nádorovým onemocněním. Rajské plody totiž obsahují lycopen, což je látka podobná beta karotenu. Jedná se o velmi účinný antioxidant. Takže si rajčátka bohatě dopřávejte. Uděláte tak i něco pro vaše zdraví. I když patříte do skupiny lidí, kteří považují všechny zelené potraviny za zkažené, jinými slovy nesnášíte zeleninu, takové malé cherry rajčátko vám nic neudělá. Můžete zavřít oči a zbaštit ho jako pilulku.


Rajčátka v kuchyni
Je sice pravda, že zeleninu a ovoce je nejlepší konzumovat v syrovém stavu. To proto, aby zůstalo zachováno co největší množství vitamínů. U rajčátek to tak úplně neplatí. Při jejich tepelné úpravě se sice ochudíte o část vitamínů, zato se však zvýší schopnost vašeho organismu, získat z nich výše uvedený antioxidant lycopen. Když je budete baštit v syrovém stavu, nezapomeňte si je alespoň pokapat olejem.

Říká se, že zvířata a velmi malé děti (hlavně ty v matčině lůně mamince diktují, nač mají právě chuť) se řídí instinkty. Vědí, které jídlo potřebují, a to jim chutná. A které dítě nemá rádo kečup? Možná na tom něco je.

Malá cherry rajčátka se používají především do zeleninových salátů a těstovinových pokrmů, někdy pouze jako dekorace. Jako se dávají na dortíky třešničky, dávají se na ozdobu salátů cherry rajčátka. Dekorovat nemusí pouze vaši tabuli, ale i parapet na okně. Jejich drobné keříky ověšené bobulkami nejenže dobře vypadají, údajně také odpuzují mouchy.

V teplé kuchyni se s cherry rajčátky setkáte zejména ve Středomoří. Jsou oblíbenou ingrediencí k přípravě zeleninových i masových špízů a rizota.


Zdravá svačinka
Tomatové třešinky svou velikostí a tvarem oslovují hlavně děti. Jsou jim mnohem sympatičtější nežli velká rajčata. Navíc se ani nemusí krájet. Pokud vašim ratolestem zelenina příliš nešmakuje, zkuste to s malými cherry rajčátky. Pěkně jim s nimi ozdobte svačinku. Na listu zeleného salátu se vedle růžovoučké šunky a žlutých plátků sýra budou krásně vyjímat. Pro zpestření můžete zkusit také jejich žlutou variantu. 

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.