Stroužek česneku denně chrání srdce


Nejméně od 15. století před Kristem používali čínští a indičtí vědci česnek jako prostředek k ředění krve. Američtí vědci nyní zjistili, proč je konzumace čerstvého česneku tak účinná při prevenci kardiovaskulárních chorob.

Otec moderní medicíny Hippokrates používal tuto zeleninu pro léčbu rakoviny. Louis Pasteur poznal její antibakteriální a antimykotické účinky, což využil Albert Schweitzer při léčbě úplavice v Africe.

Odborníci z univerzity v Connecticutu už vědí, jak to, že čerstvý česnek chrání naše srdce.
"Čerstvě rozmačkaný česnek produkuje sirovodík," vysvětluje spoluautor studie profesor Dipak K. Das. "Tento plyn může být jedovatý, ale v malém množství působí jako signalizační složka buněk, čímž může chránit srdce a cévy."

Vzhledem k tomu, že jde o těkavý plyn, v případě sušení nebo jiného druhu zpracování mizí. Česnek si přesto udržuje své antioxidační účinky, ne ale v takové míře, jako čerstvý.

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry podávali vědci čerstvý a sušený česnek dvěma skupinám krys, které předtím prodělaly simulovaný srdeční infarkt.

"Jak sušený, tak čerstvý česnek snížil poškození tkání způsobené nedostatkem kyslíku, ale čerstvý měl výrazně větší vliv na průtok krve v aortě a levé srdeční komoře," konstatoval Das.

Doporučená dávky česneku, která má pozitivní účinek na naše srdce, je denně jeden stroužek, který se rozmačká a nechá 10 až 15 minut stát. Potom je vhodné zamíchat ho do jogurtu, medu nebo jiné studené potraviny. Pro uvedení dechu na pravou míru postačí trocha petržele na závěr.
Zdroj, foto: Korzo

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.