Střídavá péče zajistí dítěti identifikaci s oběma vzory

19.11.2010 | Děti a rodina

Rozvedla jste se s otcem svého dítěte a variantě střídavé péče se hlasitě bráníte? Víte ale, že pro dítě může být tato varianta mnohem přijatelnější, než kdyby mělo vyrůstat pouze s jedním z rodičů?

Máma versus táta
V ideálním případě má dítě oba rodiče. Mámu a tátu. Když se rodiče rozvedou, dítě obvykle žije jen s jedním z nich, nejčastěji s maminkou. Tatínka vidí jen jednou za čas. Problém je, že rodič, který se o dítě každodenně stará, má jiný (zpravidla přísnější) druh výchovy, než ten, který má dítě na starost jen pár hodin v měsíci. Maminka se pak může octnout v situaci té špatné, která svému potomkovi nic nedopřeje. Dítě musí chodit brzy spát, zdravě jíst, pomáhat s domácími pracemi a dělat si úkoly hned po příchodu ze školy. Kromě toho s ním také maminka řeší všechny výchovné problémy, zejména ve spojitosti se školou atd., čímž příliš plusových bodů také nezíská. Další problém je finanční povahy. Málokterá rozvedená maminka má peněz nazbyt. Kdežto tzv. užívací tatínek, se kterým dítě tráví část svého volného času, si může dovolit i vyšší jednorázové výdaje. Snaží se dítěti vynahradit čas, po který nejsou spolu, užít si co nejvíce zábavy, a proto společně dělají pouze činnosti, které dítě baví. Očima nejedné maminky dělá vše proto, aby podryl autoritu její výchovy. Z toho mají maminky největší obavu. Některé by nejraději vymazaly otce dítěte ze svého života. 

Střídavou péčí získají všichni
Tolik obávaná střídavá péče o dítě (nejpádnějším argumentem proti střídavé je obava, že si dítě může připadat jako zmatený stěhovavý pták, který střídá hnízda, kde platí rozdílná pravidla) však může přinést výhody dítěti, jeho otci i matce. V případě střídavé péče totiž dítě nepřichází ani o jednoho z rodičů. Oba se mu přibližně stejnou měrou věnují. Tatínek nehraje roli hodného strýčka, ale skutečného otce, a proto si dítě opravdu užije a blíže je pozná. Nejdůležitější ovšem je, že se dítě může plně identifikovat s oběma rodičovskými vzory, což je hlavním předpokladem k tomu, aby bylo v budoucnu schopno navazovat partnerské vztahy a mít svou vlastní spokojenou rodinu. Dítě potřebuje ke svému zdárnému emociálnímu a společenskému vývoji oba rodiče. Rodiče stejného pohlaví proto, aby mělo rádo samo sebe, a rodiče opačného pohlaví, aby dokázalo mít rádo své partnery. A jaké výhody přinese střídavá péče mamince? Maminka se v době, kdy je na řadě tatínek, může v klidu věnovat své práci. Když se dítě vrátí domů, může pro změnu více času věnovat zase jemu. Navíc větší šanci, že nebude za zlého poldu.

Zdroj: www.rodicum.cz

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.