Sexuální vzrušení mužů je spojeno s emocemi

04.11.2009 | Sex a vztahy

Je sex stavem mysli? Kanadští vědci došli k závěru, že většina mužů je schopná do určité míry ovládat své fyzické a sexuální vzrušení.

Ti, kdo to dovedou, zvládnou i své emoce.

Vědci se domnívali, že pokud je jedinec schopen regulovat jeden typ emocionální reakce, dokáže to i v případě jiného citového podnětu.

Pro svůj výzkum použili šestnáct videonahrávek, z nichž osm bylo erotických a osm komických.
Účastníci výzkumu měli zaznamenávat své vzrušení a zároveň jim byla přístroji měřena erekce. Cílem bylo zjistit, zda jsou muži schopni kontrolovat své sexuální vzrušení.

Ukázalo se, že muži byli skutečně schopni potlačit své vzrušení, pokud jim to experti uložili, a to až o jednu třetinu.

"Naše výsledky odpovídají předchozím teoriím. Ty odhadovaly, že schopnost sebeovládání se bude pohybovat mezi 26 až 38 procenty," tvrdí Jason Winter z univerzity v Nové Kolumbii, vedoucí studie.

Nejvíce se vzruší, když to tají!
Na výsledky neměly vliv věk, sexuální zkušenosti ani momentální sexuální potřeba. Naopak vyšlo najevo, že ti muži, kteří byli k výsledkům motivováni, se dovedli ovládat lépe. Zároveň se ukázalo, že ti, kteří se ovládali při pornografických filmech, zvládali lépe své emoce i u komedií.

"Nejvíc nás překvapilo, že někteří účastníci se vzrušili více právě v okamžiku, kdy se snažili své pocity potlačit. Jinými slovy, při snaze své pocity potlačit bylo jejich vzrušení větší, než když erotický film pouze sledovali," říká Winter a dodává: "Domníváme se, že je zde spojitost se vznikem úzkosti. Je to, jako když vám někdo řekne, ať nemyslíte na bílého slona. V tom okamžiku se ho v mysli nezbavíte."

Vědci si od svého výzkumu slibují využití v praxi. Podle nich pomůže vysvětlit chování sexuálních delikventů, kteří mají zřejmě sníženou schopnost regulovat své psychologicko-sexuální reakce.

Zdroj: Korzo
Foto: Samphoto

Přečtěte si také:

Navštivte také: Diskuze pro ženy, Recepty na polévky

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.