Princové Charles i William by si měli dát pozor:
být králem je smrtelně nebezpečné!

31.01.2011 | Přečtěte si také

Pohled na život a smrt patnácti set evropských korunovaných hlav ukázal, že vládnout je nebezpečnější než pobyt na frontové linii.

Kriminolog z univerzity v Cambridge prozkoumal životní dráhy patnácti set evropských králů a královen a zjistil, že plná pětina z nich zemřela násilnou smrtí. To je čtyřikrát větší pravděpodobnost smrti než má voják ve válečné zóně a dvěstěkrát nebezpečnější než život v Ciudad Juárez, mexickém příhraničním městě nechvalně známém nejvyšším průměrným počtem vražd na světě.

"Bylo to velmi nebezpečné zaměstnání, ale dobré je, že v moderní době se nebezpečí výrazně snížilo. V minulosti byla úmrtnost panovníků v důsledku násilí vyšší, než může čekat dnešní voják ve velké bitvě. Ukazuje to na intenzivní soutěžení o nadvládu mezi historickými evropskými politickými elitami," řekl profesor Manuel Eisner, vedoucí výzkumu.

Eisner zjistil, že v příčinách násilné smrti panovníků vedou rivalové, kteří se snaží získat trůn. Na druhém a třetím místě jsou pak války se sousedními monarchy a různé formy msty. Několik pomazaných hlav bylo dokonce zavražděno náhodnými občany, kteří měli problémy s autoritou. A co se způsobu panovnického skonu týče, prostá smrt v bitvě či setnutí hlavy bylo to nejhumánnější, co je mohlo potkat.

Platí tu i přísloví, že násilí plodí násilí, a lze vysledovat místa, kde docházelo k hotovým epidemiím vražd. Například ve Skotsku v letech 889 až 1094 zemřelo násilnou smrtí patnáct ze sedmnácti králů a v 8. století v Northumbrii bylo zavražděno čtrnáct z patnácti panovníků.
Zdroj: Korzo
Foto: Popsugar.co.uk

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.