Nespavost se může stát zvykem, proto neodkládejte léčbu!


Pokud trpíte nespavostí, vyhledejte pomoc raději dříve než později, tvrdí odborníci zaměření na spánek.

Z výzkumu, který nedávno proběhl v USA, vyplývá, že celých 30 procent Američanů trpí poruchami spánku. 

Pokud jde jen o pár bezesných nocí, dokáže se s nimi většina lidí vypořádat. Ale aby se problémy se spaním neprotáhly na celé měsíce a roky, jako tomu bylo například u Michaela Jacksona, je zapotřebí prevence.

"Pokud se potížím se spaním včas nepostavíte, může být o to těžší zaběhnutý cyklus nespavosti přerušit. Jak kognitivně behaviorální terapie, tak léky na předpis prokazatelně zabírají," tvrdí Katherine Sharkeyová, odborná asistentka Alpert Medical School při Brownově Univerzitě.
"Jednou z principů behaviorální terapie je, že nespavost je naučeným chováním," pokračuje Sharkeyová.
"Je potřeba přerušit asociaci mezi tím, že ležíte v posteli a snažíte se usnout, a tím, že nespíte. Nespavost může převzít vládu nad vaším životem."

"Během spánku se detoxikuje organismus a zotavuje se imunitní systém," vysvětluje Lisa Shivesová, praktická lékařka a ředitelka v Northshore Sleep Medicine v americkém Evanstonu.
Dlouhodobá nespavost podle ní může "ztropit boží dopuštění s tělem i myslí". Shivesová hovoří o tom, že nespavost může být spojována s nemocemi, jako jsou diabetes, onemocnění srdce a rakovina. Může vést k depresím a potížím v oblasti kognitivních procesů (poznávací procesy) a také zřejmě zkracuje život.

Šestiletý výzkum, do kterého se zapojil milion dospělých osob ve věku 30 - 102 let, publikovaný v roce 2002, zjistil, že lidé, kteří spali méně než čtyři hodiny denně, měli vyšší úmrtnost než lidé, kteří spali denně šest až sedm hodin.

Diagnóza: Nespavost
Diagnostika insomnie (nespavost), která je charakterizována potížemi s usínáním nebo s přerušovaným spánkem či ranním probuzením, kdy se člověk necítí odpočatý, také bere v úvahu výchozí podmínky, jako jsou deprese nebo bolest.

"Téměř vždy říkám lidem, aby nejdříve vyzkoušeli behaviorální terapii," říká Sharkeyová.
"Mám ale pacienty, kteří dlouhodobě užívají hypnotika (uspávací prostředky) a nesmírně jim to svědčí. Jenže také existují lidé, kteří kvůli nim odešli z práce. Může být velmi těžké zbavit se návyku a nakonec stejně také spíte jen pár hodin denně."

Krom toho léky jako například antihistaminika či hypnotika mají na některé pacienty vedlejší účinky.
Navíc Michael Perlis, odborný asistent psychiatrie na univerzitě v Pensylvánii, tvrdí, že léky jsou kontraproduktivní v behaviorální terapii, u které může trvat osm týdnů, než se projeví její účinky.
Specialisté na behaviorální terapii učí lidi, jak zdravě prospat celou noc, a zároveň je upozorňují na důležitost cvičení, dobrých návyků i faktorů prostředí spolu s relaxačními technikami.

Zdroj: Korzo
Foto: Samphoto

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.