Nemůžete spát? Zchlaďte si mozek speciální čepicí!


Speciální čepice, která umí chladit hlavu, by měla pomoci chronickým nespavcům.

V přední části čepice kolem čela v ní totiž koluje chladící směs. Ta ochlazuje čelní lalok mozku a tím pomáhá lidem spát.

Testy vědců z University of Pittsburgh prokázaly, že u lidí trpících nespavostí, je právě přední část mozku v noci aktivnější. Když se ale čelní laloky ochladí, vypnou a nespavec usne.

U lidí, kteří usínali s touto chladící čepicí, se výrazně snížila látková výměna ve frontálním laloku. Podle listu Daily Mail, šest z osmi dobrovolníků pak tvrdilo, že si ve spánku lépe odpočali, snáze usínali a během noci se méně budili.

Nespavostí přitom trpí přibližně čtvrtila populace. Jen v Británii lidé utratí každý rok přes 20 milionů liber (600 milionů Kč) za různé prášky na spaní. Ty ale často mívají vedlejší účinky, jako například problémy s pamětí a soustředěním. Lidé, kteří je užívají, mají větší riziko, že se jim přihodí nějaká nehoda.

Vědc se proto zaměřili na studium metabolismu mozku během noci. Zjistili, že mozek lidí, kteří trpí nespavostí, prostě nedovede v noci správně vypnout. Zvláště čelní laloky jsou zcela čilé i v době, kdy by se jejich aktivita měla snižovat.

Zdroj: Korzo
Foto: Samphoto

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.