Nechce jíst? Hlavně ho nenuťte!

16.10.2009 | Děti a rodina

Pohled na dítě, které se s obrovskou chutí krmí, mají rády snad všechny maminky a hlavně babičky!

Co ale dělat v případě, když se Váš potomek do jídla zrovna dvakrát nehrne? Zkusíme Vám trochu poradit.

Odstrašující případy 
Žádnou maminku nebaví dětem vařit, když se její malí nezbedové v čerstvě uvařeném jídle jenom „nípou“. Děti, které nepatří mezi velké jedlíky, si však doma často užijí mnohá trápení, která si pamatují až do pozdní dospělosti. Možná jste si teď vzpomněli na větu ze známé české komedie: „Tu přední nohu budeš, jíst, až se budeš divit!“

Nebo se Vám vybavila některá z vlastních neblahých zkušeností, kdy Vás rodiče, případně prarodiče, nutili do jídla? Polévková lžíce kroužila kolem zavřených úst jako zlá vosa, přičemž každou minutu nacházel fantazií oplývající rodič nové tresty, co všechno se stane, když nebudete jíst. Od hraček hozených do kanálu, přes zákazy zmrzliny a čokolády, až po strašení chorobami, jako jsou například kurděje.

A jaký byl výsledek tohoto trápení? Dodnes nesnášíte zeleninové polévky. Stal se z Vás velmi vášnivý konzument zmrzliny a všech ostatních v dětství upíraných sladkostí. Svým rodičům tohle trápení až do smrti nezapomenete. Přece nechcete, aby to samé postihlo také Vaše děti! Proto je do jídla nikdy nenuťte. Nedovolte ani, aby si odnášely podobná traumata ze školek či jídelen ve školní družině.

Nastavte ucho chápajícího rodiče
Podle odborníků nezájem dítěte o jídlo automaticky neznamená, že by muselo být nemocné. Jestliže u dítěte nepozorujete žádné další problémy, není příliš často nemocné, unavené, ani podezřele hubené, zbytečně situaci nedramatizujte. Nechuť k jídlu může být důsledkem prožívaných starostí. Pokud dítěti najednou z ničeho nic přestane chutnat, tak místo toho, abyste nutili je do jídla, se raději snažte citlivě zjistit situaci, co a proč je trápí. Když totiž svého potomka, který možná tou dobou prožívá velmi těžké období, začnete navíc nutit do jídla, bude mít pocit, že také Vy patříte k těm, kteří mu ubližují. Proto nastavte ucho chápajícího (ne ale neodbytně se vyptávajícího) rodiče. Snažte se dítě rozptýlit, vyrazte někam za zábavou a dopřejte mu pořádný zmrzlinový pohár, párek v rohlíku, nebo cokoli, co má rádo. Se zdravou výživou to určitě nemá nic společného, pořád ale lepší, než kdyby vůbec nejedlo. Jednou za čas se určitě nic nestane.

Pokud však dítě vypadá neduživě, trpí podváhou, či jinými obtížemi, nebo se Vám nedaří zjistit, kde je zakopaný pes, pak neváhejte vyhledat pomoc odborníka.

Batole versus teenager 
Pokud Vašemu batoleti přestane chutnat zeleninová směs, kterou mu pravidelně mixujete, zkuste jiné druhy zeleniny. Některým dětem již v poměrně brzkém věku nechutná kaše a začnou se zajímat o potraviny, které jedí ostatní členové rodiny. Pokud je to možné, dejte dítěti ochutnat. Možná by si jednou rádo dalo namísto bramborové kaše celý brambor třeba s tvarohem. Žádný strach, určitě si s tím poradí. Tip: Dávejte dítěti vždy jen malé porce. Zaprvé je zde větší šance, že je sní, zadruhé si ušetříte práci s úklidem.

U starších dětí, především u dospívajících dívek, je situace poněkud odlišná. Čím dál mladší slečny se totiž vzhlížejí ve štíhlých modelkách, které při výšce kolem metru osmdesát váží sotva padesát kilogramů, a odmítají jíst, protože se jim chtějí vyrovnat. Kam tyto snahy až mohou zajít, všichni dobře víme. Buďte proto obezřetní. Jestliže Vaše slečna odmítá později večeřet, není zde závažný důvod k obavám. Pokud se Vám ale pomalu začne ztrácet před očima, bez rady odborníka se zpravidla neobejdete. Když taková mentální anorexie či bulimie zajde příliš daleko, dokáže člověku kompletně zničit zdraví, v krajním případě může způsobit i jeho smrt.

Foto: Samphoto
 

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.