Draslík chrání děti léčící se z epilepsie


Děti trpící epilepsií, které dodržují tzv. ketogenní dietu, často trpí bolestivými ledvinovými kameny.

Nepříjemných vedlejších účinků léčby je může podle posledních výzkumů zbavit každodenní užívání citrátu draslíku.

Výzkumníci z Dětského centra Johna Hopkinse v americkém Baltimore vydali prohlášení, v němž se uvádí, že užívání citrátu draslíku je účinnou a bezpečnou cestou, jak zabránit vzniku ledvinových kamenů.

"Mělo by se stát standardní součástí stravy všech dětí, které musí dodržovat ketogenní dietu," doporučuje vedoucí výzkumu Dr. Eric Kossoff a zároveň zdůrazňuje: "Je nutné začít včas, jinak může být už pozdě."

Ketogenní dieta se předepisuje dětem, které trpí epileptickými záchvaty a na které nepůsobí obvyklá léčba. Lékaři jsou toho názoru, že způsobuje biochemické změny v mozku eliminující krátký řetězec spouštěcích signálů způsobujících záchvat. Je založena na konzumaci velmi tučných jídel s minimem uhlovodanů. Jejím nepříjemným vedlejším efektem je ale vysoký obsah vápníku v moči a tvorba ledvinových kamenů. Té může zabránit právě užívání citrátu draslíku ve formě prášku, který se může přidat do jídla nebo nápojů, dvakrát denně.

Lékaři sledovali 301 dětí s epilepsií dodržujících výše uvedenou dietu.
"Zjistili jsme, že s citrátem draslíku klesla tvorba ledvinových kamenů sedmkrát. V současnosti doporučujeme jeho užívání všem, kdo musí dodržovat ketogenní dietu," vysvětluje Kossoff.

Zdroj: Korzo
Foto: Samphoto

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.