Dlouhodobá snaha o otěhotnění může znamenat nebezpečí


Čím déle se žena snaží otěhotnět, tím víc riskuje, že její potomek nebude zdravý.

Zároveň se zvyšuje pravděpodobnost, že bude mít potíže s těhotenstvím a porodem.

Čas, který žena potřebuje k otěhotnění, se prodlužuje s věkem. Zatímco do 35 let se to podaří 85 procentům žen během jednoho roku, v pozdějším věku je to jen polovina.

Podle výzkumu finských vědců zveřejněného v časopise Fertility and Sterility se u žen, jimž se podařilo po dlouhé době přijít do jiného stavu, byť přirozenou cestou, zvyšuje riziko obezity, konzumace alkoholu a kouření.

Experti sledovali souvislost mezi časem potřebným k otěhotnění a těhotenstvím bez asistované reprodukce u 17 114 pacientek, které porodily mezi lety 1989 a 2007 v univerzitní nemocnici v Kuopio.

Téměř tři čtvrtiny pacientek otěhotněly do půl roku, 12 procent do roka, 6 procent do dvou let a čtyřem procentům to trvalo déle.

Vyšlo najevo, že s dobou nutnou k otěhotnění rostlo procento žen, které v předešlé době potratily.

"Když jsme vzali v úvahu různé faktory - věk, rodinný stav či předešlé potraty -, zjistili jsme, že ženám, kterým trvalo otěhotnění déle než dva roky, hrozilo až o 64 procent častěji problematické těhotenství. A to těhotenská cukrovka nebo infekce, ale i předčasný porod," říká vedoucí studie Dr. Kaisa Raatikainenová.

Podle lékařky dokazuje nový výzkum už v minulosti předpokládanou souvislost mezi délkou doby potřebnou k otěhotnění a jeho výsledky.

Zdroj: Korzo
Foto: Samphoto

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.