Bakterie na našem těle mohou být klíčem k léčbě kožních nemocí


Naše pokožka je domovem stovek druhů bakterií, žijících v pulzujících společenstvech. Je jich téměř stokrát víc, než se vědci dosud domnívali.

Mikroorganismy vyskytující se na lidské kůži nejsou škodlivé, naopak - jsou naší nezbytnou součástí.
Poslední studie amerických vědců ukazuje, že naše tělo je směsí lidských buněk a bakterií, které s námi koexistují. Lidská DNA je pouhou částí genetického materiálu, který naše těla obsahují.

Dr. Julie A. Segreová se svým týmem z ústavu National Human Genome Research Institute odebrala vzorky z dvaceti míst na těle deseti dobrovolníků. Všichni byli překvapeni.
"Lidská pokožka je jako poušť. Většinou je suchá, ale jsou místa, kde vyvěrají prameny. Místa jako nos nebo pupek jsou jako oázy, v nichž to kypí životem mikrobů," vysvětluje Segreová a zůstává u přirovnání: "Stejně jako na poušti, i suchá místa na našem těle - vnitřek předloktí, dlaně a hýždě - oplývají životem. Není tu ale taková druhová pestrost, podobně jako není na poušti ve srovnání s pralesem."

Odborníci odhalili, že každý jedinec poskytuje domov různým druhům mikroorganismů, což může být vysvětlením, proč jsou lidé různě náchylní k nemocem. V budoucnosti se proto chtějí zaměřit na srovnání pokožky zdravých lidí a těch, kteří trpí například ekzémem.

Zdroj: Korzo
Foto: Samphoto

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.