Alkohol v těhotenství může způsobit leukémii dítěte


Ženy, které v těhotenství holdují alkoholu, zvyšují nebezpečí, že jejich potomek onemocní leukémií.

Podle amerických vědců vyvolává konzumace alkoholu méně častý typ nádorového onemocnění krve, akutní myeloidní leukémii (AML).

Z analýzy údajů získaných během dosavadních studií došli vědci k závěru, že pití alkoholu v těhotenství je spojeno se zvýšením rizika vzniku AML u dítěte o 56 procent.

Dr. Julie Rossová z minnesotské univerzity ale upozorňuje, že tento typ leukémie se vyskytuje velmi zřídka a může mít pravděpodobně mnoho příčin.

"Velké většině žen se dítě s leukémií nenarodí. Když ale vezmeme v úvahu další rizika s pitím alkoholu spojená, jsou výsledky nového výzkumu důvodem opět zdůraznit, že pokud žena plánuje otěhotnět nebo už dítě čeká, je nejlepší, když abstinuje."

Příčiny vzniku leukémie u dětí dosud nejsou známy. Podle zprávy zveřejněné týmem Dr. Paule Latino-Martelové z francouzského Výzkumného centra pro lidskou výživu ji ale s největší pravděpodobností může mít na svědomí vliv životního prostředí na genetickou výbavu organismu.

Přestože experti zjistili, že alkohol zvedá riziko tohoto vážného onemocnění o 56 procent, Rossová upozorňuje, že z 8 případů na milión novorozenců by se výskyt nemoci zvýšil na 12 z miliónu.

Odhaduje se, že navzdory varování odborníků se během čekání příchodu potomka na svět alkoholu nevzdá 60 procent Rusek, 59 procent Australanek, 52 procent Francouzek, 30 procent Švédek a 12 procent Američanek.

Zdroj: Korzo
Foto: Samphoto

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.