Jak na správný výběr ponožek?

22.08.2018 | Krása a móda | Nákupy

Myslíte si, že na výběru správných ponožek nic není? Pak se mýlíte. Ponožky nejsou jen na parádu a jejich výběr je potřeba zvážit. Proč? Protože se špatným výběrem se nohy více potí a může docházet k častějším onemocněním chodidel (např. plísní) nebo k jejich špatnému prokrvování.

V dnešní době však existuje na trhu nepřeberné množství materiálů a druhů ponožek, proto vám přinášíme několik tipů, jak si vybrat ty pravé ponožky pro své nožky.

Jaká by ponožka měla být?

● pohodlná při nošení,
● prodyšná a komfortní,
● měla by dobře odvádět pot,
● musí sedět a nesesouvat se z nohy.

Kvalita ponožek na prvním místě

Určitě jste se již setkali s tím, že nejsou ponožky jako ponožky a že jejich kvalita se obchod od obchodu liší. Zde hraje zásadní roli použitý materiál. Ponožky vyrobené z polyesteru jsou pro chodidla nevhodné, neboť nesají pot, rychle se prodřou, zničí atd.

Základem kvalitních ponožek je bavlna, ke které se většinou přidává ještě elastan nebo polyamid. Některými materiály se ponožky ještě více vylepšují, například bambusem, aloe vera, stříbrem a dalšími zajímavými materiály.

Kvalita ponožek na prvním místě

Provedení je také důležité

Kromě materiálu hraje určitou roli i provedení ponožek. Například zesílená pata a špička zvyšuje jejich životnost nebo síťovaný nárt zase ventilaci, prodyšnost a rychlejší odvod potu.

U ponožek si vždy dejte bacha na utažené lemy. Ty totiž nedělají nohám dobře. Hůře se prokrvují, což může být i zdraví nebezpečné (zejména u diabetiků).

Sáhněte po správné velikosti

Aby byly pánské nebo dámské ponožky pohodlné a komfortní, musí perfektně na chodidlo sednout. Zejména na patě. Takže před výběrem doporučujeme nožky změřit. V současné době je nejrozšířenější dvojí měření - podle centimetrů a ve francouzských stezích.

Chodidlo změříte podle centimetrů tak, že se postavíte na metr a změříte nejdelší vzdálenost, od paty až po palec. Co se týče druhého měření, francouzský steh měří 6,66 mm. Velikost chodidla v centimetrech převedete na milimetry a vydělíte francouzským stehem. Výsledkem je pak konkrétní velikost, kterou najdete v obchodech. Setkat se můžete ale i s anglickým číslováním, kde jsou míry uváděny v palcích (jeden palec měří 2,54 cm).

Příklad: Velikost chodidla činí 26 centimetrů a v milimetrech 260. Číslo 260 mm vydělíme 6,66 mm. Výsledkem je 39,03, tedy velikost ponožky 39.

Výběr ponožek podle použití

Dnes neexistují jen klasické dámské nebo pánské ponožky, ale i ponožky podle druhu aktivity. Jiné ponožky si vezmete na běh, celodenní túru či jakýkoliv sport a jiné budete volit do balerínek, lodiček, na dětské nožičky nebo v letním a zimním období. Kapitolou samo o sobě jsou pak zdravotní ponožky.

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.